Radość bez granic

Ocena użytkowników: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

             7 maja 2013 roku w Ośrodku Współpracy Polsko - Słowackiej w Nowym Targu  odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej w ramach II Biennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko - Słowackiego im. Edwarda Sutora zorganizowanej przez „Euroregion Tatry” realizowanej w ramach mikroprojektu pt.: Partnerska współpraca transgraniczna Euroregionu „Tatry” współfinansowanej przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013.
           Konkurs przebiegał w II etapach. Prace uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Starej Wsi - Agnieszki Sławęckiej, Renaty Zaremby, Janusza Owoca, Łukasza Haducha, Krzysztofa Wojnickiego zostały zakwalifikowane do II etapu. W składzie Jury znalazły się następujące osoby: 
- Przewodnicząca Anna Dziubas – artysta plastyk, Kierownik Galerii BWA Jatki w Nowym Targu ( oddział MCK SOKÓŁ Nowy Sącz), 
-Wiceprzewodnicząca Erika Cintulowa – Dyrektor Muzeum w Kieżmarku,
- Członkowie: Antoni Nowak – Dyrektor Biura Związku Euroregion „Tatry”, Karolina Luksa – Galeria Szyb Wilson Pro Inwest Sp.zo.o. W Katowicach, Jana Majorova Garstkova – Dyrektor Biura Zdrużenia Region „Tatry” w Kieżmarku oraz Eva Luptakova – Dyrektor Orawskiej Galerii w Dolnym Kubinie ( w pierwszym etapie oceny). 
          Na pokonkursowej wystawie zostało zaprezentowanych 110 wybranych prac ( w tym wszystkie prace naszych uczestników), które zgłosiło 50 artystów - amatorów z całego pogranicza polsko-słowackiego. Wśród wybranych prac w drugim etapie konkursu jury przyznało I, II i III miejsce oraz 11 wyróżnień.

           Najwyżej oceniono i jednogłośnie przyznano  I nagrodę naszemu uczestnikowi Krzysztofowi Wojnickiemu , za zestaw prac pod tytułem: „Antylopa”, „Dzięcioł na drzewie”, „Bocian i żaba” i „Jaskółka”. Według przewodniczącej Anny Dziubas nagrodzone prace wyróżnia szczerość i autentyczność wypowiedzi, śmiałe potraktowanie tematu, płasko kładziony, intensywny kolor oraz czarna, gruba konturowa kreska. Ponadto Jury stwierdziło, że patrząc na te obrazy , widz uśmiecha się w zachwyceniu nad światem pokazanym przez artystę, który niewątpliwie reprezentuje kierunek art. brut.

          Miejsce II otrzymała Anna Jankovska  za zestaw prac pod tytułem:„ Ja som bača veľmi starý... ”, „Hore nad dedinú zemani bohatí...”, „ Čerešničky, čerešne, vy ste sa mi ...”, “Chodíme, chodíme hore po dedine...” Jak sama autorka pisze o sobie , po skończeniu szkoły transportowej projektowała drogi, następnie wyszła za mąż i opiekowała się dwiema córkami i mężem. Przez całe życie w głębi serca pragnęła spełnić swój sen malarski. Marzenie to ziściło się dopiero po przejściu na emeryturę. Jej obrazy posiada: Muzeum Sztura w Modrze, Muzeum miejskie w Trenczynie, prywatni kolekcjonerzy w: USA, Austrii, Serbi, Czarnogórze, Kanadzie, Japonii, Litwie, Emiratach Arabskich, Anglii, Finlandii, Niemczech, Włoszech i Słowacji.

         Miejsce III zajęła Ol’ga Sedláčková za zestaw prac pod tytułem: „Zima I.”, „Zima II.”, „Sánkovačka”, „Pod Veľkou Fatrou”, „Vianoce v Martine” Urodziła się w Żylinie. Część swojego życia spędziła w miejscowości Valca (powiat Martin) obecnie mieszka i tworzy w Martinie. W 1951 roku ukończyła Technikum Kreślarstwa w Switavach na Morawach (obecnie Republika Czeska). Pracowała jako konstruktorka w zakładach przemysłu ciężkiego ZTS Martin.Swoje prace prezentowała na wielu wystawach. Jej obrazy znajdują się w prywatnych zbiorach w takich krajach jak: Słowacja w Czechy, Rosja, Holandia.

         Wśród osób wyróżnionych znalazła się Renata Zaremba uczestniczka naszego ośrodka, za pracę pt. „Cztery pory roku”, która zwróciła uwagę swoją formą i treścią, ekspresją a przede wszystkim szczerością oraz autentyzmem. Podczas wernisażu nagrodzonym i wyróżnionym uczestnikom konkursu, w obecności działaczy Euroregionu Tatry, Burmistrza Nowego Targu Marka Freżlewicza oraz Radnych miasta Nowy Targ: Włodzimierza Napiórkowskiego i Wandy Szyszko – Kudasik, Szefowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku Marii Kopytko, oraz animatorów kultury i sportu jak również wielu znakomitych gości, wręczono pamiątkowe medale, dyplomy, nagrody i kwiaty oraz pamiątkowy, dwujęzyczny katalog z nagrodzonymi pracami. Uzyskane nagrody sprawiły dużą radość twórcom prac oraz satysfakcję z tak wysokiej oceny. Uczestnicy spotkania korzystali z poczęstunku a po uroczystościach udali się na wspólny obiad. Ekspozycja prac będzie trwała do końca maja w Ośrodku Współpracy Polsko – Słowackiej w Nowym Targu, po czym wystawa pojechała na Słowację, gdzie została zaprezentowana w miejscowościach Trstená i Kierżmark.

        Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z wernisażu. 

 

 

                                                                                                      M.F.

<  Strona 1/7  >

Materiał filmowy dzięki uprzejmości Tygodnika Podhalanskiego

Wiadomości lokalne TV TP: Wydanie 19/2013

 

Autorzy: B. Denis, J. Jatrzębski, J. Jurecki, B. Zalot, M. Para, R. Gratkowski, A. Gładecki, A. Szuraj.

 

 

 

 

 

Materiał filmowy dzięki uprzejmości TV Portal Polski

Biennale sztuki naiwnejpogranicza Polsko - Słowackiego w Nowym Targu

autor: Urszula Starzyk

 

 Link do artykułu poniżej:

http://portalpolski.pl/polska/nowy-targ-58/sztuka-naiwna-i-art-brut-pogranicza-polsko-slowackiego-w-nowym-targu-12268.video.htm